Цветни рисунки, лога, текстове могат да бъдат намерени не само на обичайните офис формати А4 или А3, но и на широкоформатни продукти като банери, плакати или транспаранти. Благодарение на развитието на технологиите в областта на печата, цветният печат става все по-популярен и търсен не само в сферата на рекламата, но и в ежедневните офис дейности.
Цветният печат се прилага чрез четири технологии: лазерен, мастиленоструен, матричен и сублимационен. Методът се избира в зависимост от условията на използване на носителя, основния материал, разходите за печат, формата на изображението и др.
Видове хартии за печат
Най-често се закупува обикновена офсетова хартия за домашна употреба, която е подходяща за отпечатване на резюмета, дипломи и други документи. Освен бяла се използва и тонирана цветна хартия.
По-дебелата матова или гланцирана фотохартия е най-добрият вариант за отпечатване на снимки и други цветни изображения. Гланцовата хартия обаче се различава по плътност и степен на блясък – например има полу-гланц и супер-гланц, а специално обработеното платно също е много подходящо за снимки.
Хартията с покритие се използва за изработка на брошури, списания, каталози и всякакви други подобни. Предлага се и в различни плътности. Ако трябва да украсите сувенир или друг продукт с изображение, използвайте самозалепващи се продукти.
Характеристики на технологиите за печат на цветни изображения
Всеки метод на печат има своите предимства и недостатъци:
- Мастиленоструен печат. Популярен метод за печат с мастило върху повърхността на хартията, той се отличава със своята универсалност, висока точност на нанасяне на нюанса и ниска цена на консумативите. Готовите материали са безопасни, нямат неприятна миризма и най-често използваеми са мастиленоструйни принтери и плотери за печат на формати от А6 до А1.
- Сублимационен печат. Основното предимство на технологията е, че могат да се прилагат изображения към рекламни и сувенирни продукти от хартия, текстил, керамика, стъкло, метал и полимери от различни текстури и материали. С помощта на висока температура третираната повърхност се разтапя, в резултат на което нанесеният модел става незаличим, устойчив на избледняване и механично натоварване. В същото време се запазва неговата яснота, яркост и разнообразие от нюанси.
- Матричен печат. Рядко използван метод, базиран на ударна технология. Използва се за задачи като отпечатване на диаграми, графики, таблици и други графични изображения. Характеризира се с ниска цена и възможност за отпечатване на текстове на евтина хартия, като консумативите за матрични принтери трябва да се сменят по-рядко, отколкото за други видове оборудване. Недостатъците включват: шумна работа, фокус върху черно-бял печат и ниска скорост на печат.
- Лазерен печат. Технология, която се използва активно заедно с мастиленоструйния печат, но се счита за по-евтина. Благодарение на него можете да получите висококачествени цветни изображения за кратко време. Предимствата на технологията включват висока разделителна способност и яснота, стабилност във влажна среда и ефективност. Ако имате нужда от печат на флаери, плакати, календари, брошури или други печатни продукти, тогава лазерният печат е най-оптималният вариант.